علائم سرطان پستان

۳۸ نظر

موضوع سرطان پستان از آن مطالبی است که هر خانمی باید از آن اطلاعات کاملی داشته باشد. ما هم طی یک مطلب اطلاعات اولیه ای از سرطان پستان و سوال های متداول در این باره را گفتیم. همچنین اون نفر عزیز هم خوردنی های موثر در پیشگیری از سرطان پستان را برای مان معرفی کردند. امروز می خواهم علائم و نشانه های این بیماری را به شما معرفی کنم. این نشانه ها می تواند در کنترل به موقع آن موثر و کاربردی باشد.

نشانه های سرطان پستان، شناخت زودتر، درمان سریع تر

نشانه های سرطان پستان، شناخت زودتر، درمان سریع تر

توده یا تومور پستان

توده، شایعترین علامت سرطان پستان می باشد که در اغلب موارد توسط خود بیمار بصورت اتفاقی کشف می شود و در بقیه موارد توسط پزشک در معاینه بالینی مشخص می شود. این توده ممکن است دردناک باشد ولی در اغلب موارد بدون درد است. و از آنجا که هم در بیماری های خوش خیم و هم در سرطان پستان می تواند دیده شود، بهتر است در صورت لمس هر توده در پستان، جهت بررسی آن به پزشک مراجعه نمایید. در بعضی موارد سرطان پستان بصورت توده های متعدد بروز می کند.

توده‌های مشکوک به سرطان در لمس به صورت سفت یا سخت، گاه غیرمتحرک و با چسبندگی به اطراف لمس می‌شوند. همان گونه که قبلاً گفته شد، اغلب این توده ها منفرد و بدون درد هستند. باید توجه داشت که قضاوت در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن توده، به عهده پزشک معالج بوده و پس از بررسی های دقیق مقدور خواهد بود.

شایعترین علامت سرطان پستان، بروز یک توده منفرد و بدون درد در پستان است.

ترشح از نوک پستان از علائم سرطان پستان

ترشح از نوک پستان معمولا به دنبال بیماری های خوش خیم پستان ایجاد می‌شود. با اینکه ترشحات نوک پستان معمولاً همراه با سرطان پستان نیستند، ولی به علت احتمال وجود سرطان در برخی از موارد، بررسی دقیق آنها ضروری است. وجود ترشح از هر دو پستان و از چند مجرا بطور معمول ناشی از یک اختلال هورمونی، مصرف دارو، کیست پستانی و یا بیماری خوش خیم فیبروکیستیک است. ترشحات پستان می توانند به رنگ‌های مختلف مشاهده شوند (سفید، قهوه‌ای، آبی، خاکستری، قرمز، سبز و یا بدون رنگ). ترشح ناشی از سرطان پستان معمولاً خون واضح و یا خونابه‌ای یا در برخی از موارد بی رنگ می باشد.

ترشح خونی یا آبکی که خودبخودی بوده و از یک پستان و از یک مجرا خارج شود، یا همراه با غده‌ای در پستان باشد، شک به سرطان را افزایش می دهد.

سرطان پستان

سرطان پستان

ترشحاتی که شک به وجود سرطان پستان را بر می انگیزند :

 • ترشحات خونی یا آبکی
 • ترشحاتی که خودبخودی و بدون فشار خارج می شوند.
 • ترشحاتی که از یک پستان و از یک مجرای نوک پستان خارج می شوند.
 • ترشحاتی که همراه با توموری در پستان باشند.

تغییرات پوست پستان

این تغییرات به صورت فرورفتگی و یا کشیدگی پوست پستان بروز می کنند. فرورفتگی پوست پستان ممکن است بطور ثابت و مشخص وجود داشته باشد و یا در حالات خاصی از معاینه پستان دیده شود. کشیدگی پوست، اگر چه علامتی مهم است ولی یافته‌ قطعی دال بر سرطان نیست و گاهی به دنبال بیماری های خوش خیم پستان نیز دیده می شود.

در بعضی موارد، چسبندگی تومور سرطانی به قسمت زیر پوست، باعث تغییر شکل پستان می شود. تغییر شکل هاله اطراف نوک پستان نیز می تواند دلیل بر وجود بافت سرطانی در زیر آن قسمت باشد. تهاجم تومور سرطانی به پوست ممکن است باعث ایجاد زخم در پوست شود. همچنین ورم در پوست پستان و شبیه شدن آن به پوست پرتقال نشانه‌ی پیشرفت بیماری است.

علائم سرطان پستان

علائم سرطان پستان

تغییرات نوک پستان میتواند هشدار دهنده باشد

در بعضی افراد فرورفتگی نوک پستان ممکن است بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ ایجاد شود که معمولاً به طور خود به خودی و یا با دستکاری خود فرد به حالت اول برمی گردد. در حالیکه در سرطان، این فرورفتگی حالت ثابت دارد و با معاینه دقیق پستان ممکن است وجود غده ای در زیر نوک و هاله پستان مشخص شود.

نوعی از سرطان پستان نیز به نام بیماری پاژه وجود دارد که در آن تغییرات پوستی نوک پستان بصورت ضایعات اگزمایی (شبیه به حساسیت پوستی) دیده می‌شود. علائم این بیماری شامل خارش، سوزش، قرمزی، سفتی و پوسته پوسته شدن نوک پستان می باشد که بتدریج و در صورت عدم درمان، بیماری به هاله اطراف نوک پستان و پوست نیز گسترش می‌یابد. گاهی این بیماران با تشخیص اشتباه اگزما و بیماریهای پوستی، مدتها تحت درمان با پمادهای موضعی قرار می گیرند و همین مسئله درمان را به تأخیر می اندازد.

بنابراین در هر بیماری که علائم پوستی نوک پستان مشاهده می شود، باید به فکر سرطان بود تا پس از نمونه برداری و قطعی شدن تشخیص، اقدامات درمانی مناسب توسط پزشک انجام شود.

قرمزی و خارش نوک پستان همراه با پوسته پوسته شدن و ترک خوردن آن، می تواند علامت نوعی از سرطان پستان به نام پاژه باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

نشانه های سرطان پستان

نشانه های سرطان پستان

بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل از علائم سرطان پستان

همانگونه که قبلاً گفته شد، سلول‌های سرطانی توانایی پخش شدن از طریق خون و لنف و تهاجم به سایر نقاط بدن را دارند. شایعترین محل تهاجم سرطان های پستان به غدد لنفاوی زیربغل می باشد. گاهی بزرگی غدد لنفاوی، همراه با لمس غده‌ای واضح در پستان است ولی گاهی غده مشخصی لمس نمی شود. در این موارد انجام ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان به عنوان منشاء بزرگی غدد لنفاوی زیربغلی، کمک کننده است. آنچه از اهمیت ویژه ای برخوردار است این موضوع است که بزرگی غدد لنفاوی زیربغل می تواند به دلیل ضایعات خوش خیم و حتی    التهاب ها و ضربه به ناحیه دست و یا پستان باشد. بنابراین اگرچه این علامت بیمار را به سمت بررسی های بیشتر هدایت می کند ولی باید دانست که این حالت از ابتدا نگران کننده نیست.

تغییر اندازه پستان

گاهی اوقات به علت بزرگی بیش از حد یک تومور و یا التهاب قابل توجه دور تومورهای کوچکتر، پستان در یک طرف، بطور واضحی بزرگتر از طرف مقابل می‌شود. البته اندازة دو پستان در افراد سالم نیز کاملاً مشابه نیست ولی بزرگی یک پستان نسبت به طرف دیگر که اخیراً ایجاد شده است، باید مورد توجه قرار گیرد و با انجام معاینه از عدم وجود توده و سلامت پستان مطمئن شد. گاهی هم تومورهای خوش‌خیم و نیز ضربه به پستان، خونریزی و یا التهاب ناشی از تجمع شیر در پستان (بویژه در خانم‌های باردار و شیرده) و کیست‌های بزرگ، باعث این عدم تقارن می‌شوند که با معاینه و استفاده از روش های تشخیصی که پیش از این گفتیم، می توان نوع آنها را تایین نمود.

تهاجم به اعضای دیگر(متاستاز)

ندرتاً سرطان پستان بدون هیچ علامتی در خود پستان، علائمی در اعضای دیگر نشان میدهد که ممکن است بصورت درد استخوانی در یک محل خاص، تنگی نفس به دنبال درگیری ریه، زردی و سایر علائم ناشی از بزرگی کبد و… باشد. در این موارد معاینه دقیق  بیمار و بررسی های تشخیصی می توانند وجود بیماری را در پستان مشخص نمایند.

امیدوارم همیشه سلامت باشید

32 امتیاز، از 34 رای

کاربرانی که از این مطلب خوششان آمده در لیست زیر نشان داده شده شما هم رای دهید

تصویر پروفایلتصویر پروفایلتصویر پروفایلتصویر پروفایلتصویر پروفایلتصویر پروفایل
برچسب ها: ، ،

مطالب مرتبط

شاید مطالب لیست شده زیر هم براتون جالب باشه

نظر شما ...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • پاسخ دادن سعاد:

  ممنون از مطالب و اطلاعات مفيدتون.

 • پاسخ دادن ماری:

  سلام
  متشکرم
  مطلب کامل و بسیار مفیدی بود :heart:

 • پاسخ دادن leili:

  غیر ازینا علامت دیگه ای هم داره

  • تصویر پروفایل
   پاسخ دادن خاتون:

   لیلی جان، لطفا بفرمایید اگر اطلاع موثقی دارید تا مطلب رو تکمیل کنیم :yes:

 • پاسخ دادن Soad:

  ممنون از اطلاعات مفيدتون

 • پاسخ دادن Soad:

  لطفا مطالبي در مورد تربيت صحيح فرزندان از سن شيرخوارگي به بعد بهمون بدين . متشكرم

 • پاسخ دادن فاطمه:

  سلام.بسیار عالی و مفید.سپاسگذارم :rose:

 • پاسخ دادن solmaz nouri manafi zad:

  سلام مطلب را خیلی خوب توضیح داده اید وفکر می کنم همه استفاده کرده اند بسیار متشکرم.

  • تصویر پروفایل
   پاسخ دادن خاتون:

   خواهش میکنم سولماز جان، خوشحالم که مورد توجه تون قرار گرفته :rose:

 • پاسخ دادن کیمیا:

  ممنون از اطلاعات ارزشمندتون :heart:

 • پاسخ دادن فاطمه:

  باسلام وخسته نباشید
  من در سمت چپ بدنمگاهی مواقع مثلا هر 5 یا 6 ماه یه بار از سینه چپ تا نوک انگشت چپم وگاهی ت نوک انگش پام بیحسی منقطع ویا یکم سوزش سینه احساس میکنم دکترم رفتم گفته هیچیم نیس کلسیم بدنم کمه خواستم بدونم نظر شما چیه؟
  بازم دکتر برم یا مربوط به عادت ماهانه است ؟

  • تصویر پروفایل
   پاسخ دادن خاتون:

   عزیزم، راستش سوال شما خیلی تخصصیه و حتمن باید یه متخصص پاسخ بد، چون تجربه ی فردی مناسب این موضوع نیست،
   امیدوارم هر چی که هست به زودی حل بشه و جای نگرانی نباشه :rose:

 • پاسخ دادن tina:

  سایت شما واقعا سایت مفید امن و خوبیه.سپاسگذارم

 • پاسخ دادن ava:

  سلام
  واقعا از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدین ممنونم
  سایتتون حرف نداره :encourag:

  • تصویر پروفایل
   پاسخ دادن خاتون:

   سلام آوا جان
   خوبی از خودتونه….خوشحالم که مطلب پسندتون بوده :rose:

 • پاسخ دادن انسيه:

  ممنون إز اطلاعات حوبتون

 • پاسخ دادن ساناز:

  با سلام بسیار خوب و کامل بود ممنونم :rose:

 • پاسخ دادن pegah:

  :rose: عالی

 • پاسخ دادن محیا:

  خیلی خوب بود خاتون جان مرسی که اطلاعتت رو در اختیار همه میذاری

 • پاسخ دادن لیلی:

  سلام خاتون جان .مادر من چون درگیر این بیماری بود .علایمی داشت .گوشه لبش همیشه یه زخم کوچیک داشت که هیچوقت خوب نشد .تب طولانی که علتش رو تب روده تشخیص دادن .ولی الان که دقت میکنم به خاطر بیماریش بود .خالهای متعدد و گوشتی ریز که روی سینش در اومده بود .و نوک سینش تو رفته بود .واینکه تو دوران یایسگی چند روز خونریزی از رحم داشت .اینا مربوط میشه به هشت سال پیش .ومتاسفانه بی اطلاعی ما باعث شد که دیر به دکتر مراجعه کنه .و سرطان متاستاز کرد به شش قسمت از بدنش .خواستم بگم که این چند مورد هم از علایم سرطان برصت هست

  • تصویر پروفایل
   پاسخ دادن خاتون:

   سلام لیلی جان
   ممنونم از اینکه تجربیات تون رو در اختیار سایت گذاشتین عزیزم
   امیدوارم حال مادر الان و هر روز بهتر شده باشه
   مطمئنم تجربه ی سختی بوده، هم برای ایشون هم برای خانواده، اما از صمیم قلب امیدوارم به سلامت از سرتون گذشته باشه

 • پاسخ دادن ainazshabani:

  سلام واقعا عالییییی بود ولی اگه درمورد غذاهای ضدسرطان هم مطلب میزاشتین عالی ترمیشد.

  • تصویر پروفایل
   پاسخ دادن خاتون:

   سلام آیناز جان
   مطلب مواد خوراکی ضد سرطان قبلا روی سایت گذاشته شده، توی این مطلب هم لینکش هست
   لطفا این بار با دقت نگاه کنید ;-)

 • پاسخ دادن zahra:

  ممنون از اطلاعاتی که دادید امیدوارم همیشه سالم و موفق باشید

 • پاسخ دادن بتول زمانيان:

  سلام ممنون از مطالب مفيدي كه گذاشتيد

 • تصویر پروفایل
  پاسخ دادن هیشو:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب زیباتون ولی من ی سوال داشتم من 25 سالمه ازدواج نکردم اما نوک سینم ترشح داره میتونید بهم بگید علتش چیه؟
  :unsure:

 • پاسخ دادن زهرا:

  ممنون از لطفتون :heart: :encourag: :rose: