تغذیه و سلامت در ماه رمضان

اولین نفری باشید که نظر میفرسته

از فردا ماه رمضان شروع میشه و بیشترمون روزه دار هستیم. اگر کمی توجه کنیم در کشور عزیزمون حتی کسانی که اعتقادات مارو ندارن و روزه نمیگیرن هم احترام میذارن و همه جا فضای خاص و معنوی ایجاد میشه و اینکه آمار جرم و جنایت بسیار پایین میاد شاهدی برای این موضوعه. دزدی کم میشه، شرارت ها کم میشه، شهر امن میشه و همه مردم سعی میکنن گناه و بدی نکنن و مهربانتر میشن و اینها همه از برکات این ماه عزیزه.

در واقع هدف از روزه داری هم همین هست که از نفسمون مراقبت کنیم و برای به کمال رسیدن تمرین کنیم.

رمضان

رمضان

تغذیه و سلامت در ماه رمضان

با شروع این ماه تغییراتی هم در خواب و خوراکمون به وجود میاد که اگر منظم و مدیریت شده باشه نه تنها سخت و اذیت کننده نیست، بلکه بهمون احساس آرامش هم میده. ولی بعضیهامون به پرخوری میفتیم و بعضیامون به فکر کم کردن وزن. که با این 16-17 ساعت روزه نه تنها هیچ فایده ای برامون نداره که تماما ضرر میشه و بدنمون رو دچار مشکل میکنه.

روزه داری البته به شیوه صحیح باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشه. باعث میشه چربی ذخیره شده در بدن استفاده بشه و چربی نو جایگزین اون و همین باعث نشاط و شادابی میشه. روزه باعث کاهش رسوب چربی در شریانها و با دفع آب و نمک باعث دفع سموم بدن میشه.

باید طوری برنامه ریزی کنیم که نیاز روزانمون در دو وعده افطار و سحری تامین بشه.

سفره رمضان

سفره رمضان

سحری و افطار

روش صحیح ماه رمضان اینه که بهتره سحری رو یک صبحانه کامل بدونیم و به خوردن سبزیجات پخته و خرما اکتفا کنیم و سرخ کردنی رو حذف کنیم.

افطار هم باید سبک باشه و چیزهایی مصرف کنیم که معده برای پذیرش غذا آماده بشه. مثلا با شیر ولرم افطار کنیم و بعد به سراغ چای و خرما بریم. مقداری سوپ هم میتونه مکمل خوبی باشه.

نکته قابل توجه اینه که سعی کنیم شام و افطارمون در ماه رمضان یکی نباشه و حدود دو ساعت بعد از افطار به سراغ شام بریم. البته به این موضوع هم توجه کنیم که شام هم نباید سنگین باشه چون هم خوابمون رو دچار اختلال میکنه و هم باعث بی اشتهایی در سحر میشه.

نکته دیگه اینه که با توجه به این روزهای گرم و تشنگی زیاد به هیچ وجه با آب سرد افطار نکنیم. چرا که معده خالیه و دمای 37 درجه داره و با نوشیدن آب سرد دچار اسپاسم میشه و ممکنه سوء هاضمه ایجاد کنه. اگر خیلی تشنه هستین آب دمای معمولی راه حل بهتریه.

تشنگی در طول روز

همچنین مصرف میوه و سبزیجات باعث ذخیره آب در بدن میشه و در طول روز کمتر تشنه میشیم و بلعکس خوردن چای و آب در سحری باعث زیاد شدن ادرار و دفع آب بدن میشه که خودش عامل تشنگیه.

التماس دعا.

21 امتیاز، از 16 رای

کاربرانی که از این مطلب خوششان آمده در لیست زیر نشان داده شده شما هم رای دهید

تصویر پروفایلتصویر پروفایل
برچسب ها: ، ، ،

نظر شما ...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *