بارداری با تغذیه سالم، نوزاد سالم

۳ نظر

تغذیه ی مناسب برای نوزاد سالم؛ تنها منبع اصلی جنین یک چیز است: شما! به همین دلیل به خصوص در زمان حاملگی باید به تغذیه تان بسیار دقت داشته باشید. تغذیه ی متعادل و متنوع برای شما و نوزاد حائز اهمیت است. برای این موضوع لازم نیست برنامه ی ویژه ای تنظیم کنید و یا به جای دو نفر تغذیه کنید. تنها چیزی که باید انجام دهید این است که از مواد خوراکی تازه و طبیعی و متنوع نوش جان کنید.

تغذیه ی سالم دوران حاملگی

تغذیه ی سالم دوران حاملگی

مواد مغذی ضروری بدن در زمان حاملگی چیست؟

مصرف کلسیم در دوران حاملگی

شیر و محصولات لبنی

شیر و محصولات لبنی

در هفته ی هشتم از حاملگی تان جنین شروع به شکل گرفتن می کند و استخوان ها بوجود می آیند، و به همین دلیل مصرف کردن کلسیم سودمند خواهد بود. در زمان حاملگی مقدار مصرف کلسیم در دوران بارداری تقربا باید دو برابر شود. خوراکی های غنی از کلسیم عبارتند از: پنیر، شیر، ماست و سبزیجات با برگهای سبز. البته خوب است لبنیات مورد استفاده تان  غنی از چربی مورد نیاز بدنی تان هم باشد.

بارداری و مصرف پروتئین

خوراکی های مورد نیاز بدن

خوراکی های مورد نیاز بدن

پروتئین مورد نیاز بدن در هنگام بارداری طبیعتا از پروتئین مورد نیاز روزانه بدن بیشتر است. برای همین در میزان مصرف پروتئین نیز باید دقت داشته باشید. خشکبار، گوشت، ماهی و مواد خوراکی ساخته شده از شیر شامل پروتئین هستند و نیاز پروتئین شما را برآورده می سازند.

مصرف ویتامین c در دوران بارداری

بانک ویتامین میوه ها

بانک ویتامین میوه ها

ویتامین C برای جنین ضرورت بسیار دارد. با بالا بردن مقاومت بدن، در مقابل بیماری ها نیز مصونیت بیشتری خواهید داشت. ویتامین C درون سبزیجات تازه و میوه ها موجود است. به دلیل ذخیره نشدن این ویتامین در بدن، باید روزانه به مقدار مورد نیاز آن را در بدن تان تامین کنید. درون مواد خوراکی منجمد شده و یا زیاد پخته شده ویتامین چندانی باقی نمی ماند. سبزیجات را یا به صورت خام و یا کمی آب پز شده میل کنید.

مصرف فیبر در دوران بارداری

سبد سبزیجات

سبد سبزیجات

بخش مهمی از احتیاج سلامت بدن تان نیاز به خوراک های دارای  فیبر است. فیبر مسئولیت بزرگی در چرخه ی مواد تامین کننده ی بدن دارد. بخصوص در زمان حاملگی، برای جلوگیری از یبوست باید روزانه و به طور مرتب مواد خوراکی دارای فیبر مصرف کنید. سبزیجات و میوه ها غنی از فیبر مورد نیاز بدن هستند. مواد خوراکی سبوس دار نیز دارای فیبر است که بیش از حد نیاز نباید مصرف شود.

این مطلب برای آگاهی از سلامت کلی شما، و بخصوص در دوران بارداری است. در این زمینه می توانید با مطالعه ی کتاب های مربوطه و مشاوره متخصص تغذیه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

24 امتیاز، از 20 رای

کاربرانی که از این مطلب خوششان آمده در لیست زیر نشان داده شده شما هم رای دهید

Profile PhotoProfile PhotoProfile PhotoProfile Photo
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

* پذیرش نظر جدید در خصوص این مطلب به دلیل گذشت بیش از دو ماه از تاریخ انتشار آن غیرفعال شده است.

 • Profile Photo
  Nooshin:

  سلام خاتون عزیز.من امشب و یعنی همین الان عضو سایت جالبتون شدم.به واسطه ی حرفه ی تخصصیم و اینکه هر روز با این گروه مریضا که باردارن ولی فقر غذایی دارن سر و کار دارم مطلبتونو مطالعه کردم و به مطلب شما میخوام برای خوانندگانتون اینم در کنار توضیحات جامعتون اضافه کنم که مصرف میوه های حاوی ویتامین ث بخصوص پرتقال به علت غنی بودن از ویتامین B9 یا بقول ما اسید فولیک جلوی ناهنجاریهای جنینی رو هم خواهد گرفت.
  ضمنا خیلی سایت قشنگ و مفیدی دارین.نوشته های اون نفر رو هم بخصوص تو قسمت اشپزی با علاقه دنبال میکنم. :heart:

  • Profile Photo
   خاتون:

   به به…..سلام خانوم دکتر
   منم خیلی ازتون ممنونم که مطلب مارو تکمیل کردین :heart:
   خوشحالمون کردین….خیلی خوبه که
   یک متخصص مهر تایید به مطالب سلامت ما بزنه،
   سپاس :)

 • مهدی:

  :yahoo: ممنون